Splot płócienny. Podstawowy splot tkacki.

utworzone przez | 9 mar 2021 | Porady praktyczne, Tkactwo, Tkanina unikatowa | 0 komentarzy

Podstawa dzięki której wytkasz każdy gobelin – splot płócienny.

Jeden jedyny splot, który pozwala na wykonanie każdego gobelinu? Czy to jest możliwe? Tak. Splot płócienny. Jest to splot, który wykorzystujemy w pracy nad każdą tkaniną unikatową, gobelinem (przy wzorach strukturalnych wykonanych np. splotem sumakowym stosujemy wzmocnienie splotem płóciennym). W moich tkaninach geometrycznych podstawą jest splot płócienny prowadzony w taki sposób, aby stworzyć wzór.

Splot płócienny jest uniwersalnym splotem tkackim. Używamy go zarówno do wytkania gładkiej powierzchni jak i w przechodzeniu kolorów aż po koło, które jest uznawane za kształt najtrudniejszy do wytkania. Splot płócienny jest zatem podstawą, bazą w pracy nad tkaniną gobelinową czy tkaniną unikatową.

splot płócienny, tkanie na ramie, rama tkacka

Jak wykonujemy splot płócienny – płócienko?

Podstawą splotu płóciennego jest raport (czyli najmniejszy, powtarzający się element) oparty na dwóch osnowach. Prowadzimy nitkę wątku raz nad osnową, raz pod osnową powtarzając ten układ tyle razy ile potrzebujemy. W kolejnym rzędzie, wracając, kiedy już przeprowadziliśmy wątek przez całą szerokość tkaniny (lub danego fragmentu – na przykład koloru lub kształtu) następuje odwrócenie przeplatania nitki wątku. Co to znaczy?

To znaczy, że tam gdzie nitka wątku była prowadzona pod osnową teraz przykrywa osnowę, a tam gdzie była nad osnową teraz prowadzimy ją pod osnową.

W ten sposób, prowadząc nitkę wątku od lewej do prawej i od prawej do lewej (kolejność przypadkowa) czyli tworząc dwa przeploty uzyskujemy pierwszy, najmniejszy fragment naszej tkaniny, gdzie osnowa przykryta jest z dwóch stron nitką wątku. W przekroju wygląda jak łańcuszek oplatający nitki osnowy.

splot płócienny, tkanie na ramie, rama tkacka

Technika czyli wyćwiczone palce.

Splot płócienny wymaga odrobiny treningu. Żeby nasza praca ładnie się prezentowała potrzebujesz nauczyć się prowadzić wątek (naddawać i ubijać) oraz wyrabiać brzegi tkaniny, czyli miejsce, gdzie „zawracamy” wątkiem i tkamy w drugą stronę. Wraz z centymetrami rosnącego płócienka twoje dłonie nauczą się jak układać wątek i zaczniesz tkać w sposób bardziej automatyczny, sprawny technicznie.

Jeżeli zaczynasz przygodę z tkaniem na ramie tkackiej zacznij od „wyrobienie” ręki. Wykonaj małą tkaninę, 15×15 cm, tylko splotem płóciennym. Po prostu tkaj. Po kilku centymetrach zobaczysz jak układa się wątek, jak zachowuje się gotowy fragment pracy i różnice technicznego wykonania między początkiem tkania i końcem.

Dodatkowe wsparcie? Obejrzyj film poniżej. Wszystko stanie się jasne.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszam do mojego newslettera .

Życzę Ci udanej pracy przy własnych tkaninach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny lub Cię zainspirował? Daj mi znać w komentarzu.

Masz pytania? Uwagi? Napisz do mnie.

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Co zrobić kiedy kończy się nitka wątku? - Kolory Natury - […] splotem płóciennym (więcej tutaj) końcówkę poprzedniej nitki przekładamy do spodniej, lewej strony, a nowa nitka wątku, […]

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *