Tkanie na ramie. Małe triki. Cz.2. Kokardka.

utworzone przez | 23 lut 2021 | Porady praktyczne, Tkactwo, Tkanina unikatowa | 0 komentarzy

Kiedy stosować wiązanie w kokardkę?

Kokardka to takie zwinięcie długiej nitki wątku, z którego możemy ją łatwo wysuwać. W zależności od tego nad jaką tkaniną pracujemy używamy dłuższych lub krótszych odcinków wątku. Z krótkim nie ma problemu, dłuższe wymagają więcej skupienia.

Jeżeli starasz się jakkolwiek składać nitkę wątku, robisz z niej pęczek, zgniatasz w dłoni, albo, co najgorsze dla jakości wątku, a tym samym gotowej pracy, przeciągasz ją między osnowami, zachęcam Cię do nauczenia się zwijania nitki wątku w kokardkę.

Dlaczego warto stosować wiązanie wątku w  kokardkę?

kokardka, tkanie na ramie, rama tkacka

Ważnym elementem jest tutaj sposób w jaki przekładamy kokardkę czyli wątek przez osnowy. Tak zawinięty wątek szybko przekładamy przez kilka osnów, nitka nie plącze się. Przekładając całą „kokardkę” nie przeciągamy wątku przez wszystkie osnowy – nie niszczymy nitki wątku i jednocześnie nie szarpiemy osnowy raz na prawo, raz na lewo. Osnowa zbyt mocno naciągana w każdą stronę w trakcie tkania wyciąga się czyli traci swoje napięcie oraz pion, co może być widoczne na ukończonym gobelinie.

Jak wykonać kokardkę.

Kokardkę tworzymy owijając nitkę wątku na palcach zwracając uwagę na jej ułożenie jedna obok drugiej. Taki ułożenie pozwala na swobodne wysuwanie nitki wątku.

Ponieważ trudno jest mi zobrazować słowami wykonanie kokardki obejrzyj film poniżej. Wszystko stanie się jasne.

 

Zajrzyj również na tę stronę, na której znajdziesz artykuł o łańcuszku, ułatwiającym ładne ułożenie dolnej i górnej krawędzi gobelinu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszam do mojego newslettera .

Życzę Ci udanej pracy przy własnych tkaninach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny lub Cię zainspirował? Daj mi znać w komentarzu.

Masz pytania? Uwagi? Napisz do mnie.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *