Tkanie na ramie tkackiej – 6 błędów do uniknięcia

utworzone przez | 14 wrz 2020 | Porady praktyczne, Tkactwo, Tkanina unikatowa | 0 komentarzy

W tkaniu na ramie tkackiej jest kilka elementów technicznych, o których warto pamiętać, bo ułatwią nam pracę nad całą tkaniną i sprawią, że nasza praca będzie technicznie dobra.

Baza, czyli osnowa i wątek.

1. Za gruby materiał na wątek.

Przy wybieraniu materiału do swojej tkaniny zastanów się jaki efekt chcesz osiągnąć. Jeżeli tkanina ma być gładka i delikatna materiał również powinien taki być.

Możesz również rozdzielać pasma, łączyć je z innymi – wytkaj mały fragment i zobacz jak on wygląda.

2. Źle dobrana osnowa.

Klasycznym materiałem jest dratwa lniana – nie rozciąga się, jest mocna.

Jednak przy tkaninach delikatnych, małych taka osnowa będzie za gruba. Korzystam wtedy z kordonka lub cienkich nici lnianych.

Dystans i odpoczynek.

3. Brak przyglądania się naszej pracy z dystansu.

Duża tkanina będzie zawieszona na ścianie i oglądana z daleka. Jeżeli w trakcie pracy nie odchodzisz od ramy tkackiej i nie przyglądasz się tkaninie w taki sposób jak na wystawie, to nie wiesz czy twoja tkanina rośnie zgodnie z twoimi zamierzeniami.

Dodatkowa rada – jeżeli przygotowujesz pracę na wystawę warto robić zdjęcia i zobaczyć jak prezentuje się na fotografii.

Technikalia raz jeszcze.

4. Tkamy w odwrotnym układzie.

Co to znaczy? Jeżeli spojrzysz na swój projekt i widzisz dużo linii, płaszczyzn pionowych, warto odwrócić projekt i tkać go „bokiem”. Łatwiej uzyskamy ładne linie poziome niż pionowe.

5. Za mała rama tkacka .

Pamiętaj, że ramę dostosowujemy do wymiaru tkaniny, zarobienia i wolnych przestrzeni, które pozwolą nam na swobodną pracę i ewentualne zmiany.

6. Zbyt małe zarobienie.

Zarobienie jest ważnym elementem każdej tkaniny – wzmacnia ją i stabilizuje krawędzie. Jeżeli zarobienie będzie szerokości tylko 2cm będzie trudno ładnie podwinąć je pod tkaninę i swobodnie przyszyć. Sama stosuję zarobienie szerokości 4-5cm w zależności od tkaniny. Im większa praca tym szersze zarobienie.

Życzę Ci udanej pracy przy własnych tkaninach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny lub Cię zainspirował? Daj mi znać w komentarzu.

Masz pytania? Uwagi? Napisz do mnie w komentarzu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *