Jaka rama tkacka na początek?
Osoby zaczynające swoją przygodę z tkaniem na ramie tkackiej często się zastanawiają jaką ramę wybrać. Duża? Mała? Jakie prace będę tkać? Co jeśli małe? A może tkanie dużych najbardziej mi się spodoba?
Nie jest łatwo się zdecydować, a moja odpowiedź też nie będzie jednoznaczna. Da wam jednak inne spojrzenie na wybór ramy tkackiej.
Moje ramy.
Osobiście tkam na różnych ramach tkackich i tylko małe ramy nie mają ruchomej góry.
Mała rama to dla mnie rama wykonana z desek długości 50cm x 50cm. Tkam na nich miniatury tkackie oraz moje poduszki geometryczne.
Każda większa rama tkacka, na której pracuję, ma ruchomą górę.
Po co ruchoma góra? Dlaczego warto regulować wymiar ramy tkackiej?
Pierwsze, najważniejsze technicznie. Mamy osnowę która jest dopasowana długością do projektu, co sprawia, że będzie sztywna i dobrze naprężona bardzo długo. Oczywiście przy dużych pracach mamy długie nitki osnowy, ale jeżeli przy małej pracy, możemy maksymalnie skrócić ich długość to będzie to tylko z korzyścią dla techniki wykonania i estetyki naszej pracy po jej zdjęciu z ramy tkackiej. Na małej ramie tkackiej naciągnięta osnowa i cały warsztat pracy są stabilniejsze.
Drugie. Oszczędzam nitkę na osnowę, dopasowuję wielkość ramy do przygotowanego projektu i nie zostaje później duża ilość osnowy do wyrzucenia.
Trzecie. Mamy jedną ramę do różnych prac, różnych rozmiarowo. Nigdy nie wiadomo jaki pomysł zechcecie zrealizować, co was zainspiruje i jaka będzie kolejna tkanina unikatowa na waszym warsztacie.
Sama tkam kilka prac jednocześnie, testuję nowe pomysły, itp. Mam więc kilka ram i wszystkie, poza małymi, mają ruchomą górę. Zapraszam Cię również do artykułu o przewożeniu mojej bardzo dużej ramy z zaczętą tkaniną – artykuł tutaj.
WYZWANIE
Już na początku czerwca 2021 odbędzie się wyzwanie, na którym będziemy wspólnie budować ramę tkacką.
Zapraszam Cię serdecznie. Zaproś też znajomych zainteresowanych tym tematem.
Wszystkie informacje i link do zapisu dostępne poniżej.
WYZWANIE – BUDUJEMY RAMĘ TKACKĄ.
Chcesz dowiedzieć się więcej o tkaniu na ramie tkackiej?
Zapraszam do mojego newslettera.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny lub Cię zainspirował? Daj mi znać w komentarzu.
Masz pytania? Uwagi? Napisz do mnie.
Pamiętaj, że wszystko o czym mówię, pokazuję i polecam jest oparte na latach moich doświadczeń, próbach i pomyłkach. Możesz dokonywać zmian i własnych wyborów.
Życzę Ci udanej pracy przy Twoich tkaninach!
0 komentarzy