Zawartość mojej torby tkaczki.
Kiedy tkam muszę mieć pod ręką różne narzędzia i materiały, które nie są związane z samą pracą, która powstaje. Nigdy nie wiadomo co się wydarzy, a bez narzędzi i możliwości naprawy albo poprawy jakiegoś elementu mogę zapomnieć o dalszej pracy nad moim projektem.
Przed Wami lista moich tkackich niezbędników.
1. Zapasowa osnowa.
Nigdy nie wiadomo czy się nie zerwie, albo czy samemu się jej nie przetnie (tak, to ja 🙁 !)).
2. Dodatkowe gwoździe.
Zdarza się , że pod napięciem osnowy luźnie wbity gwoźdź wypadnie, albo dosłownie wystrzeli i nie można go odnaleźć. Dobrze mieć kilka w zapasie.
3. Mały młotek.
Do wbijania gwoździ.
4. Taśma klejąca.
Podkład się rozerwał, chcemy coś dokleić, a czasami gwoździe od ramy haczą o sweter i dobrze jest zakleić je taśmą na czas pracy. Jeżeli mamy ramę z gwoździami o bardzo małych łebkach, a na osnowę wybraliśmy gruby materiał wtedy osnowa może zsuwać się z ramy. Tutaj również zaklejamy gwoździe taśmą i możemy pracować dalej nad nasza pracą.
5. Nożyczki na smyczy, którą zawieszam na szyi.
Może się to wydawać zabawne, albo i zbyteczne, ale bardzo, bardzo ułatwia pracę.
Zawsze, zawsze tkam z nożyczkami na szyi. Po prostu nie muszę o nich myśleć. Zawsze wiem gdzie są i odruchowo po nie sięgam. Przy tkaninie geometrycznej rzadziej korzystam z nożyczek, ale przy pracy nad wielokolorowym gobelinem sięgam po nożyczki co chwilę. Przy takiej tkaninie jestem skupiona na kolorach, kształtach, dobieraniu nitek i nie mogę odrywać mojej uwagi od pracy na szukanie nożyczek.
6. Materiał na tył ramy.
Większy kawałek tkaniny, prześcieradło, które możemy założyć na tył ramy tworząc jednobarwne tło. Korzystam z takiego rozwiązania przy tkaninach, nad którymi pracuję bez podkładu. Mój wzrok bardzo się męczy kiedy obok tkaniny , która jest dość blisko jest odległa przestrzeń, która często jest mieszanką wielu kształtów i kolorów.
7. Kopia projektu.
Zawsze mam wydrukowaną kopię projektu w małym rozmiarze, w kolorze, która pozwala mi na kontrolowanie postępów tkackich przy danym projekcie.
8. Pisak, marker.
Czasami fragment projektu, precyzyjny kształt wymaga wyrysowania bezpośrednio na osnowie.
9. Nici do szycia.
Projekty przy miniaturach tkackich zawieszam bezpośrednio za osnową i w miarę przybywania gotowej tkaniny przyszywam ją do podkładu. Stabilizuje to podkład i pozwala na precyzyjne odwzorowanie kształtów.
10. Miara krawiecka lub linijka.
Pomagają w kontrolowaniu szerokości pracy. Szczególnie przy dużych tkaninach unikatowych, gobelinach.
Dorzucisz coś do tej listy? Napisz w komentarzu.
Chcesz dowiedzieć się więcej o tkaniu na ramie tkackiej?
Zapraszam do mojego newslettera.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny lub Cię zainspirował? Daj mi znać w komentarzu.
Masz pytania? Uwagi? Napisz do mnie.
Pamiętaj, że wszystko o czym mówię, pokazuję i polecam jest oparte na latach moich doświadczeń, próbach i pomyłkach. Możesz dokonywać zmian i własnych wyborów.
Życzę Ci udanej pracy przy Twoich tkaninach!
0 komentarzy