Rama – nie rama. Inne rozwiązania.

utworzone przez | 21 maj 2021 | Porady praktyczne, Rama tkacka, Tkactwo | 0 komentarzy

Dawne ramy.

Na początku tkano na gałęzi drzewa a osnowa była zabezpieczona od dołu kamieniami lub innym obciążnikiem tak, żeby utrzymać napięcie osnowy. Kobiety w Peru zawiązują sobie jeden fragment warsztatu tkackiego wokół talii i tkają, mając pracę bardzo blisko siebie. Najważniejsze, żeby znaleźć wygodne rozwiązanie pozwalające na wykonanie zaplanowanej tkaniny.

Deski na ścianie.

Kto powiedział, że rama tkacka musi być ramą? Tak naprawdę ważne jest zaczepienie i napięcie osnowy pozwalające na wykonanie projektu.

Takim rozwiązaniem mogą być dwie deski z gwoździami zamocowane na ścianie w odpowiedniej od siebie odległości (pionowo – góra i dół ramy tkackiej). Minusem takiego rozwiązania jest brak mobilności takiego warsztatu w momencie kiedy tkaniny przybywa. Nie możemy obniżyć ramy aby ułatwić sobie pracę, to my musimy wchodzić na krzesło lub drabinę.

rama inne rozwiązania, pracownia tkacka Karolina Nowaczyk rama tkacka

Wieszak na ubrania.

Ruchomy wieszak na kółkach może być rozwiązaniem dla prac tkanych z grubych materiałów, na osnowie z szerokim rozstawem.  Nawiniętą osnowę warto wtedy przymocować taśmą klejącą, żeby się nie przesuwała. Pamiętajcie, że jest to rozwiązanie dla prac tkanych „na luzie”, nie wymagających precyzji.

Rama czyli frameloom.

To rozwiązanie zyskuje coraz większą popularność. Osnowa jest nawinięta bezpośrednio na ramie przypominającej ramę do obrazu. Wątek owijamy o pionowe deski ramy. Po zakończeniu pracy tkanina nie wymaga zdejmowania i wykończenia. Jest gotowa do zawieszenia i prezentacji.

Inne sposoby na rozpoczęcie przygody z tkaniem.

Możemy wykorzystać kartonowy talerz i tkać „na okrągło”. Spójrz na mój film.

Karton, który nacinamy i nawijamy osnowę. Karton możemy oprzeć o kolana, mamy wolną przestrzeń pod osnową co ułatwia pracę początkującym.

rama inne rozwiązania, pracownia tkacka Karolina Nowaczyk rama tkacka

Kawałek kartonu. To rozwiązanie jest mniej stabilne, łatwo się przesuwa, ale pozwala na wykonanie małych prac. Osnowa dotyka kartonu co nie ułatwia pracy.

Kartonowe ramy – nie ramy możemy wykorzystać na warsztatach z dziećmi (ale z dorosłymi też ). Pozwolą one na dobrą zabawę i zapoznanie z techniką tkacką.

 

WYZWANIE

Już na początku czerwca 2021 odbędzie się wyzwanie, na którym będziemy wspólnie budować ramę tkacką.

Zapraszam Cię serdecznie. Zaproś też znajomych zainteresowanych tym tematem.

Wszystkie informacje i link do zapisu dostępne poniżej.

WYZWANIE – BUDUJEMY RAMĘ TKACKĄ.

rama tkacka, pracownia tkacka , wyzwanie budujemy ramę tkacką

Chcesz dowiedzieć się więcej o tkaniu na ramie tkackiej?

Zapraszam do mojego newslettera.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny lub Cię zainspirował? Daj mi znać w komentarzu.

Masz pytania? Uwagi? Napisz do mnie.

Pamiętaj, że wszystko o czym mówię, pokazuję i polecam jest oparte na latach moich doświadczeń, próbach i pomyłkach. Możesz dokonywać zmian i własnych wyborów.

Życzę Ci udanej pracy przy Twoich tkaninach!

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *