tkanina geometryczna, tkanie na ramie, tkactwo
Porady praktyczne,  Tkactwo

Co jest ważne przy pracy nad tkaniną czyli etapy pracy.

tkanina geometryczna, tkanie na ramie, tkactwo

Projekt.

Spokojne przygotowanie projektu. Im bardziej skupimy się na tym etapie, przemyślimy wszystkie elementy naszej pracy tym łatwiej później będzie nam się tkać. Zaoszczędzimy sobie zastanawiania się i poświęcimy się tylko samemu procesowi tkaniu, który jest najbardziej czasochłonnym etapem.

Co chcemy wykonać, gdzie praca będzie zawieszona, jaką powierzchnię ma dekorować. A może ma być dekoracją samą w sobie i przyciągać wzrok i uwagę i na tą chwilę nie wiesz jeszcze gdzie będzie eksponowana. Samo tkanie pracy bez jej konkretnego przeznaczenia jest czystą przyjemnością.

Wielkość gotowej pracy – dobór ramy.

Od tego jak duża będzie tkanina zależy wielkość ramy jaką wybierzemy. Powinniśmy obliczyć jak duży zapas wolnej osnowy potrzebujemy na swobodne wykonanie pracy.

Podkład.

Nie wyrzyscy z niego korzystają. Ja – tak. Podkład czyli wzór gotowej pracy w wielkości 1:1, najlepiej w kolorze, co pozwala uniknąć pomyłek kiedy siedzimy „z nosem w osnowie”. Jeżeli nie mogę korzystać z takiego podkładu, zawsze mam przy ramie zawieszony oryginalny projekt i zerkam na niego w trakcie tkania. Podkład mocujemy za osnową, najbliżej jak to możliwe, ale to też rzecz względna zależąca od szczegółowości projektu. (więcej o mocowaniu projektu w przyszłych artykułach)

Materiał.

Tkać możemy ze wszystkiego. Nie tylko z wełny, ale i z papieru, plastiku, łodyg roślin (pamiętajcie o zabezpieczeniu przed połamaniem czy spleśnieniem), kawałków materiału itd. Możliwości są naprawdę nieograniczone, a wszystko zależy od efektu jaki chcemy uzyskać.

Jedna ważna rzecz niezależnie od materiału z jakiego korzystamy – sprawdźcie, czy macie wystarczającą ilość z każdego koloru czy rodzaju, plus mały zapas na ewentualne poprawki. Sprawdźcie to szczególnie gdy korzystacie ze starych zapasów, materiałów „zdobycznych” kiedy nie ma już możliwości ich dokupienia.

Wykonanie.

I nareszcie tkamy :). Wybieramy sploty i wątek za wątkiem nasza praca przybiera na wielkości. Pamiętajcie o wzmocnieniu brzegów.

Odchodzenie od pracy na odległość kilku kroków. Gobelin oglądamy z daleka.

Zdjęcie z ramy i wykończenie.

Wielkość tkaniny i dobór ramy.  Dobranie splotów tkackich, materiału (tak żeby nie zabrakło nam wełny, szczególnie jeśli korzystamy z nagromadzonych zapasów). Wykonanie dobrego podkładu, który będzie ułatwiał pracę.

Pozostaje jeszcze kwestia techniczna zawieszenia tkaniny, ale o tym w kolejnym wpisie.

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *