Ilu tkaczy tyle sposobów osnuwania ramy tkackiej.
Po latach prób i wykonaniu wielu różnych tkanin wiem, że sposób osnuwania jest zależny od przeznaczenia naszej tkaniny, od sposobu jej prezentacji, materiału z jakiego korzystamy, efektu jaki chcemy uzyskać. Dobrze to wszystko przemyśleć zanim zabierzemy się do pracy.
Na filmie i w tym artykule przedstawiam klasyczny sposób osnucia ramy tkackiej do wykonania gobelinu, który będzie swobodnie (nie w ramie) zawieszony. Osnowa poprowadzona jest w ilości 4 nitek osnowy na centymetr czyli w rozstawie gwoździ co 0,5 cm.
Ważne elementy:
1. Wyznacz miejsce na górnej i dolnej linii gwoździ, w których zaczniesz osnuwanie. Pamiętaj, aby były one w równej odległości od brzegu ramy – to zapewni prostą tkaninę, o prostopadłych brzegach. Zaznacz również miejsce, w którym kończy się twoja tkanina.
2. Na końcówce dratwy (lub innego materiału przeznaczonego na osnowę) zawiąż pętelkę, którą zahaczysz o pierwszy gwóźdź.
3. Na pierwszych gwoździach (brzegowych dla naszej tkaniny) nasnuwamy podwójnie.
W ten sposób otrzymujemy trzy nitki osnowy, które traktujemy jako jedną, i które stworzą wzmocnioną, grubą osnowę brzegową. Obejrzyj film zamieszczony poniżej – wszystko stanie się jasne.
4. Napinaj mocno dratwę w czasie osnuwania. Materiał tworzący osnowę nie może być luźny. Potrzebujemy mocnej, solidnej podstawy dla naszej tkaniny.
5. Na dwóch końcowych gwoździach (góra i dół ramy) dla naszej tkaniny nasnuwamy podwójnie tak jak na początku (patrz punkt 1), aby uzyskać wzmocnioną brzegową osnowę naszej tkaniny.
6. Na ostatnim gwoździu okręcamy kilka razy dratwę, aby ją zabezpieczyć przed poluzowaniem, odcinamy około 20cm z kłębka i tworzymy na końcówce pętelkę.
7. Gotową pętelkę zakładamy na gwoździu maksymalnie najdalej jak to możliwe i pozostały odcinek przeplatamy między gwoździami. W ten sposób mamy osnutą ramę tkacką gotową do dalszej pracy.
Uwaga! Z mojego doświadczenia!
1. Zakręcamy nitką osnowy wokół gwoździa – NIE oplatamy/ obwiązujemy go wokoło. Zbyt mocno naprężona osnowa nie jest elastyczna i utrudnia pracę nad tkaniną.
2. Jeżeli pierwszy raz nasnuwasz osnowę warto skorzystać z pomocy drugiej osoby, która przytrzyma ramę i motek dratwy.
Interesuje Cię tkanie na ramie tkackiej i chcesz dowiedzieć się więcej?
Zapisz się na mój newsletter i odbierz prezent – PDF o materiałach z jakich korzystam.
Życzę Ci udanej pracy przy własnych tkaninach.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny lub Cię zainspirował? Daj mi znać w komentarzu.
Masz pytania? Uwagi? Napisz do mnie – pracownia@knkn.pl
0 komentarzy
Funkcja trackback/Funkcja pingback